Dzień Europejski

Dnia 1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. To ważne wydarzenie w historii Polski postanowiliśmy uczcić także w naszej szkole. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście jak: Burmistrz MiGP p. M.Podsada, p. J.Antkowiak, p. J. Doleżal czy p.M. Sękowski oraz przedstawiciele środowiska lokalnego.

Gości, nauczycieli i kolegów po europejskich dróżkach prowadziła Pyza. Razem z nią zawitaliśmy do prawie wszystkich państw Unii Europejskiej.

Zobaczyliśmy m.in. ulice Wielkiej Brytanii z charakterystycznym policjantem, a w Irlandii tańce w rytm tradycyjnych melodii. Holandia i Belgia przypomniały nam o pochodzeniu nadziewanych czekoladek i pięknych tulipanów. W Hiszpanii natknęliśmy się na walkę byków, a takżę przywitano nas tradycyjnym kankanem. Południe Europy reprezentowały Grecja z niezawodnym zorbą i starożytna Italia. Austria – kraina walca – przypomniała nam o narciarskich szlakach w Alpach, a stamtąd już jeden krok na Węgry, gdzie wybraliśmy się z grupą turystyczną. W Niemczech skosztowaliśmy wyrobów wędliniarskich. Z krajów skandynawskich odwiedziliśmy roztańczoną i rozśpiewaną (ABBA) Szwecję.

Naszą wędrówkę skończyliśmy na rodzimej ziemi, która przywitała nas swojskim skocznym krakowiakiem w wydaniu najmłodszych.

Po tak urozmaiconych wrażeniach można było zwiedzić wystawy prezentujące  kraje UE  przygotowane przez uczniów poszczególnych klas  szkoły podstawowej i gimnazjum w salach lekcyjnych lub odpocząć przy polskim biesiadnym stole. Największym powodzeniem cieszył się chleb z domowym smalcem i pasztetem, który szykowały dla nas panie ubrane w  odświętne stroje lubelskie.