BUŁGARSKIE SPOTKANIE

Początek października grupa gimnazjalistów z Jerzykowa wraz z nauczycielami spędziła w Bułgarii biorąc udział w kolejnym spotkaniu szkół partnerskich w ramach programu Comenius.

Tym razem gospodarzem spotkania było liceum Rakovsky w Burgas – uroczym mieście położonym nad Morzem Czarnym. Z gimnazjum w Jerzykowie wyruszyło sześcioro gimnazjalistów – uczniów klas II i III pod opieką dwóch nauczycieli. Tradycyjnie już w zjeździe uczestniczyły reprezentacje wszystkich szkół partnerskich; młodzież z Polski, Grecji, Hiszpanii, Francji , Grecji i Luksemburga miała okazję spędzić wspólnie wspaniałe chwile w pięknej Bułgarii.

Bułgarską przygodę zaczęliśmy od dwudniowego pobytu w stolicy kraju –Sofii. Sofia zaskoczyła nas zimną aurą, ale i ciekawymi zabytkami, które zwiedziliśmy pod opieka fachowego przewodnika – nauczyciela z partnerskiej szkoły Rakovsky. Po krótkiej wizycie w Sofii ruszyliśmy do Burgas, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez władze i pracowników szkoły oraz rodziny uczniów. Zwiedzaliśmy nie tylko Burgas, ale i inne miejscowości nadmorskie – malowniczy i bogaty w cerkwie Nessebar – miasto zabytek UNESCO oraz przedwojenny kurort Sozopol. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wizyta w Brachlin - malutkiej wiosce zagubionej aż pod turecką granicą, gdzie mogliśmy uczestniczyć w pokazie folklorystycznym i posmakować tradycyjnych potraw. Uczniowie goszczeni przez bułgarskie rodziny swoich rówieśników mieli okazję poznać bliżej miejscowy styl życia, zwiedzili liceum Rakovski oraz wspólnie uczestniczyli w specjalnie zorganizowanej lekcji angielskiego. Uczniowie wszystkich partnerskich szkół przedstawili mit o porwaniu Europy w języku francuskim. Miłą niespodzianką był wieczór pożegnalny, na którym podziwialiśmy talenty artystyczne bułgarskich uczniów.

Następne spotkanie partnerów Comeniusa czeka nas już w grudniu. Tym razem gospodarzem będzie szkoła w Luxemburgu.