Spotkanie w Luksemburgu

Na początku grudnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję po raz kolejny wyjechać i spotkać się ze znajomymi z całej Europy w ramach projektu ˝Tous amis˝ Comenius. Tym razem sześcioro gimnazjalistów pod opieką pani Kasi Gałkowskiej i pana Leszka Bolewskiego pojechało do Luksemburga – małego, ale zarazem cudownego państwa.

Zanim jednak się tam znaleźli, czekała ich długa i nieco męcząca podróż. Nieomalże dwadzieścia godzin jazdy autobusem dało im wszystkim nieźle popalić. Luksemburg przywitali z wielkimi workami pod oczami i rozczochranymi włosami. Wysiadając jednak z autokaru, nikt nie myślał o odpoczynku – od razu przejęła ich jedna z tamtejszych nauczycielek i zafundowała ciekawą wycieczkę po mieście Luksemburg. Krótko potem doszli do miejsca zbiórki, gdzie czekało na nich mnóstwo rówieśników – Niemców, Greków, Hiszpanów, Bułgarów i Luksemburczyków. Gorąco przywitali się ze starymi znajomymi, a także poznali nowych ludzi, którzy będą z nimi przez kilka kolejnych dni dzielić swój dom.

Kolejne dni mijały w bardzo przyjemnej i miłej atmosferze. Każdy coraz lepiej radził sobie z językiem i umacniał więzi z innymi. Do tego uczniowie i nauczyciele mieli wiele okazji do zwiedzania i poznawania obyczajów tego niesamowitego państwa i państw z nim sąsiadujących. Oprócz stolicy Luksemburga odwiedzili muzeum w Schengen, zamek Malbrouck we Francji, niektórzy dotarli nawet do niemieckiego Trewiru.

Po tygodniu pełnym przygód nadszedł dzień rozstania. Godzinę przed wyjazdem uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami zebrali się przed dworcem w Luksemburgu. Nie obeszło się bez wspólnych zdjęć, gorących uścisków, a nawet łez. Spóźniony autobus nadjechał dopiero po kilkunastu minutach pożegnań.

W drodze powrotnej wszyscy wspominali mile spędzone chwile z nowymi luksemburskimi znajomymi. Do dziś niektórzy utrzymują z nimi kontakt za pomocą komunikatorów.

Opracowali: Agnieszka Kuter, Przemysław Południak, kl.IIIb Gimnazjum w Jerzykowie