Uczniowie z Jerzykowa wyróżnieni w Brukseli


Projekt "The colorful face of Europe" zrealizowany przez gimnazjalistów z Polski, Niemiec, Francji i Ukrainy zdobył nagrodę Young Europeans Award, nad którą patronat objęli szefowie MSZ państw Trójkąta Weimarskiego. We wtorek 20.09.2016 w Brukseli uroczyście wręczono nagrodę.

W zwycięskim projekcie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Jerzykowie, berlińskiego gimnazjum im. Gabriele von Bulow, francuskiego gimnazjum im. Pierre'a Fanlaca z Belves oraz ukraińskiej wyspecjalizowanej szkoły "Tworczist" z Melitopola. Uczniowie wraz z opiekującymi się projektem nauczycielami stworzyli oni stronę internetową, na której zamieścili swoje filmy i prezentacje, będące próbą odpowiedzi na pytanie-motto konkursu: "Jak daleko sięga Europa?". Staraliśmy się udowodnić, że Europa tak naprawdę nie ma granic, sięga tak daleko jak daleko sięgają europejskie wartości. W trakcie prac nad projektem uczniowie zajmowali się przede wszystkim zjawiskiem migracji; poszukiwali doświadczeń migracyjnych w historii własnych rodzin, i z tej perspektywy zastanawiali się nad tym, co znaczy dla nich ojczyzna oraz tożsamość europejska. Jury pod przewodnictwem niemieckiego reżysera Volkera Schloendorffa uznało, że ten projekt najlepiej spośród nadesłanych odpowiada na pytanie zadane w konkursie.

Nagrodą dla zwycięskich grup projektowych był pięciodniowy wspólny pobyt w Brukseli. Grupa 17 uczniów gimnazjum im. Królowej Jadwigi spędziła 5 niezwykłych dni w stolicy Europy. Podczas pobytu uczniowie mogli już bezpośrednio, a nie on line, poznać uczniów ze szkół partnerskich i nawiązać nowe przyjaźnie. Młodzież brała udział w licznych spotkaniach, warsztatach i grupach dyskusyjnych. Zwiedziliśmy Parlament Europejski, Atomium i centrum Brukseli. Punktem kulminacyjnym pobytu była uroczystość wręczenia nagrody Young Europeans Award. W uroczystości wręczenia wyróżnienia uczestniczyli Dyrektor Generalny Komisji Europejskiej Pan Jarosław Pietras, ministrowie ds. europejskich z Polski Konrad Szymański, Niemiec Michael Roth i Francji Harlem Desir oraz przedstawiciele jury. Przedstawiciele uczniów brali czynny udział w uroczystości podczas dyskusji i prezentacji projektu.

Konkurs Young Europeans Award został zainicjowany wspólnie przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), Francusko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (DFJW/OFAJ), Fundację Współpracy PolskoNiemieckiej (FWPN), Fundację Kultury Allianz oraz Fundację Hippocrene.


Hanna Nawrocka