„Dzień Europejski w Zespole Szkół w Jerzykowie”


W Zespole Szkół im. Królowej Jadwigi rok rocznie propagujemy ideę integracji europejskiej. Wzorem ubiegłych lat, również w tym roku 26 maja obchodziliśmy w szkole Dzień Europejski.

W tym roku zaprosiliśmy do szkoły wolontariuszy z organizacji Europe Direct, którzy zabrali uczniów w krótką podroż po Europie. Z humorem przybliżyli uczniom Szkoły Podstawowej poszczególne kraje Unii Europejskiej, a uczniom gimnazjum opowiedzieli o tajnikach europejskiej waluty. Prelekcja, ciekawe prezentacje i filmy zaprezentowane przez Europe Direct z pewnością poszerzyły wiedzę uczniów na temat Unii Europejskiej i przyczyniły się do powiększenia grona jej entuzjastów.

Uczniowie klas gimnazjalnych wraz nauczycielami przygotowali w tym dniu stoiska reprezentujące poszczególne kraje Unii. Zadaniem stoisk było pokazanie najważniejszych faktów, tradycji i ciekawostek związanych z wybranym krajem. Największym powodzeniem cieszyły się akcenty kulinarne – regionalne potrawy przygotowane do degustacji na poszczególnych stoiskach. Mogliśmy spróbować m. in. włoskiej pizzy, greckiego sernika i bagietki ze ślimakiem serwowanej przy dźwiękach piosenki Edith Piaf. To była prawdziwa europejska uczta!