JERZYKOWO I OKOLICA


Kościół Niepokalanego Serca NMP
KOŚCIÓŁ
Jezioro Kowalskie
J. KOWALSKIE
Łabędzie na Jeziorze Kowalskim
ŁABĘDZIE
Brzozowa droga w lesie
LAS
Jerzykowo należy do starych osad leżących przy szlaku komunikacyjnym zwanym Traktem Poznańskim i przy szlaku wodnym łączącym przez rzekę Główną Ostrów Lednicki z Poznaniem. O starym osadnictwie tutejszym świadczy prehistoryczna łódź-dłubanka o długości 3,25 m odkopana w 1912 roku na wschodnim brzegu jeziora Kowalskiego. Pierwsza wzmianka z 1235 roku dotyczy darowania wsi kościołowi poznańskiemu przez rycerza Jerzyka (Jurzyka), który osiadł tu z dziećmi i krewnymi w odległych czasach. W 1266 roku Jurzykowo zostało osadzone na niemieckim prawie wiejskim. Do 1565 roku nazwę wsi zapisywano też Irzykowo. W 1913 roku tutejszy majątek o powierzchni 344 ha rozparcelowano osadzając kolonistów niemieckich.
W Jerzykowie znajduje się poewangielicki kościół Niepokolanego Serca NMP, który został wybudowany w 1902 roku w stylu neogotyckim. W 1946 roku został poświęcony i oddany katolikom. Parafia została erygowana przez ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1976 roku. W sąsiedztwie kościoła znajduje się enklawa wysokiej zieleni-dawny park z 2 poł. XIX w. Po południowej stronie kościoła znajduje się wybudowana w tym samym czasie pastorówka, obecnie szkoła.
Na prawym brzegu Głównej, przy ulicy Okrężnej 42, znajduje się najstarszy dom wsi-szachulcowy, pochodzący z 1 poł. XIX w. Od 1995roku Muzeum Pierwszych Piastów przeprowadza jego remont w celu urządzenia tu punktu etnograficznego. Obok tego domu rośnie okazały dąb szypułkowy o obwodzie 550 cm. Drugi pomnikowy dąb o obwodzie 660 cm rośnie przy skrzyżowaniu dróg w pobliżu zapory. Innym znanym pomnikiem przyrody jest sosna "Parasol" o obwodzie 270 cm przy ulicy Okrężnej 9.
W Jerzykowie znajduje się zapora pośrednia spiętrzająca wschodnią część Jeziora Kowalskiego. W związku ze spiętrzeniem jeziora w okolicy rozwinęło się budownictwo letniskowe i rekreacyjne, zwłaszcza wzdłuż zalesionego brzegu doliny.
Jerzykowo otaczają dwa przepiękne parki krajobrazowe. Na północ od Jerzykowa leży PUSZCZA ZIELONKA, a na południowy wschód PARK KRAJOBRAZOWY PROMNO. Różnorodność krajobrazu, bogata przyroda sprawiają, że parki te są atrakcyjnym terenem turystycznym i rekreacyjnym licznie odwiedzanym przez wycieczki szkolne i studenckie, a także są terenem wszechstronnych badań naukowych. Parki te dobrze są znane amatorom jagód, malin i grzybów.
[Opracowano na podstawie przewodnika PUSZCZA ZIELONKA, Paweł Anders]