PROJEKT COMENIUS „EFamily 4 you” w języku angielskim

     http://efamily4u.com

SPOTKAJMY SIĘ W HISZPANII

      Ostatni tydzień listopada grupa gimnazjalistów z Jerzykowa wraz z nauczycielami spędziła w Hiszpanii, biorąc udział spotkaniu szkół partnerskich w ramach programu Comenius.

      Zespół Szkół w Jerzykowie przystąpił w tym roku szkolnym do nowego projektu Comenius. Tym razem tematem projektu jest rodzina . Projekt „EFamily 4 you” jest realizowany w języku angielskim.

Gospodarzem pierwszego spotkania partnerów projektu była szkoła podstawowa i gimnazjum Santa Maria w miejscowości Murcia – uroczym mieście położonym na południu Hiszpanii. W zjeździe uczestniczyły reprezentacje wszystkich szkół partnerskich; młodzież z Polski, Włoch, Hiszpanii, Danii i Niemiec miała okazję spędzić wspólnie pracowite, owocne i wspaniałe chwile.

Nasi gimnazjaliści zostali serdecznie przywitani w szkole Santa Maria del Carmen, brali udział w warsztatach, konkursach i międzynarodowych debatach. Wszystkie działania służyły przybliżeniu tematu projektu, poznaniu różnic i podobieństw europejskich rodzin, poznaniu naszych zwyczajów i przełamaniu stereotypów. Spotkanie z panem Prezydentem Murcii oraz wizyta w Ministerstwie Edukacji pozwoliła nauczycielom oraz uczniom przyjrzeć się hiszpańskiemu systemowi edukacji. Mieliśmy również czas na poznanie uroków Murcii – zwiedziliśmy przepiękną katedrę, orientalne kasyno i zabytkowe centrum miasta. Uczniowie goszczeni przez hiszpańskie rodziny swoich rówieśników mieli okazję poznać bliżej miejscowy styl życia, codzienność życia hiszpańskich rodzin i degustować miejscową kuchnię. Wspólnie zjedzona paella na długo pozostanie w naszej pamięci.

Następne spotkanie partnerów Comeniusa czeka nas już w marcu. Tym razem gospodarzem będzie szkoła w Bawarii.

EFAMILY 4 YOU U ZACHODNICH SĄSIADÓW

      Uczestnicy projektu Comenius z gimnazjum w Jerzykowie odbyli kolejną podróż po Europie. Uczniowie wzięli udział w spotkaniu szkół partnerskich, tym razem w malowniczej Bawarii.

      Gospodarzem marcowego spotkania partnerów projektu była szkoła podstawowa i gimnazjum Mittelschule St. Georg w Vilshofen – uroczym mieście położonym nad Dunajem w Bawarii. Z gimnazjum w Jerzykowie wyruszyło pięcioro gimnazjalistów – uczniów klas III pod opieką dwóch nauczycieli. W zjeździe uczestniczyły reprezentacje wszystkich szkół partnerskich; młodzież z Polski, Włoch, Hiszpanii, Danii i Niemiec miała okazję spędzić wspólnie wspaniałe chwile.

Spotkanie obfitowało w różnorodne atrakcje. Nasi gimnazjaliści zostali serdecznie przywitani w szkole St.Georg i przez gościnne rodziny niemieckich kolegów. Podczas kilkudniowego pobytu uczniowie zwiedzili szkołę, brali udział w lekcjach, programach artystycznych i warsztatach kulinarnych, a nawet rozegrali międzynarodowy mecz piłkarski. Nauczyciele również mieli okazję obserwować zajęcia lekcyjne , przyjrzeć się wyposażeniu szkoły i porównać metody pracy. Zwiedziliśmy naddunajskie zabytkowe miasto Passau, podczas wycieczki uczniowie mieli okazję poznać bogatą historię regionu i wzięli udział w warsztatach w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Uczniowie goszczeni przez rodziny niemieckie mieli okazję poznać bliżej miejscowy styl życia, codzienność niemieckich rodzin i degustować miejscową kuchnię, która okazała się być bardzo podobna do polskiej. Podczas krótkiego pobytu nasi uczniowie nawiązali przyjaźnie z rówieśnikami ze wszystkich krajów partnerskich. Wszystkie te działania służyły przybliżeniu tematu projektu, poznaniu różnic i podobieństw europejskich rodzin, poznaniu naszych zwyczajów i przełamaniu stereotypów.

      Następne spotkanie partnerów Comeniusa czeka nas już w maju w Danii!

                                                                         Opracowała: H. Nawrocka-Muka