Fascynujący świat nauki i biznesu

        Miło nam poinformować, że uczniowie naszego Gimnazjum zostali wybrani do udziału w projekcie pod nazwą „Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie – ogólnopolski program rozwoju kompetencji kluczowych w zakresie nauk matematyczno - przyrodniczych i przedsiębiorczości dla uczniów gimnazjów”. Znaleźliśmy się w gronie 73 Gimnazjów z całej Polski.

        Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a wartość jego wynosi ponad 16,5 mln złotych. Realizowany jest przez dwie firmy: Doradztwo Gospodarcze DGA S.A z Poznania oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego z Zielonej Góry

        W ramach projektu nasi uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach poza lekcyjnych z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i przedsiębiorczości. Zajęcia prowadzone będą w sposób praktyczny, a uczniowie będą mieli dostęp do pomocy naukowych, w tym podręczników, zestawów do przeprowadzania doświadczeń chemicznych i fizycznych oraz narzędzi informatycznych. Na dobry początek uczniowie i nauczyciel prowadzący zajęcia otrzymali m.in. plecaki, segregatory, pendrive, które przydadzą się podczas zajęć tych w szkole jak i w plenerze. Poza zajęciami w szkole realizatorzy projektu przewidzieli różnego rodzaju dodatkowe przedsięwzięcia dla uczniów. Na przykład po zakończeniu pierwszego roku nauki, podczas wakacji letnich zorganizowane zostaną obozy naukowe. Po zakończeniu drugiego roku odbędzie się wycieczka naukowa do interesujących miejsc związanych z tematyką projektu, podczas, której będzie można poznać ciekawe muzea, zabytki kultury i sztuki, ośrodki naukowe przeprowadzające ważne dla rozwoju nauki eksperymenty.

        Uczniowie będą mieli okazję wykazać się swoją dodatkową wiedzą podczas konkursów organizowanych na zakończenie każdego roku szkolnego. Co roku organizowane będą również mobilne wykłady pokazowe w formie tzw. show-naukowego prowadzone przez pracowników Politechniki Poznańskiej. Spotkania będą otwarte dla szerokiego grona uczestników i odbywały się będą we wszystkich województwach. Podzielone zostaną na dwie części: demonstracja doświadczeń na sali wykładowej oraz przeprowadzanie eksperymentów przez uczniów w specjalnie do tego przygotowanym i wyposażonym Omnibusie.

        Zajęcia w naszej szkole trwają już od grudnia, a postępy naszej drużyny uczniowskiej można na bieżąco śledzić na blogu założonym przez naszych uczniów (link do blogu), stronie internetowej naszej szkoły oraz na stronie internetowej projektu www.naukaibiznes.pl.

        12 stycznia ruszył w naszej szkole program edukacyjny FASCYNUJĄCY ŚWIAT NAUKI I BIZNESU.

Biorą w nim udział dwie drużyny:

drużyna A: Adrian Kubicki, Patrycja Sadowczyk, Stefan Lisiecki, Amadeusz Sikora, Krystian Błażejczyk

drużyna B: Mateusz Filipiak, Przemysław Południak, Szymon Szparago, Michał Pawłowski, Agnieszka Kuter